newpanel LINKS JOIN THE CLUB! CLUB CONTACTS THE CLUB RESCUE HEALTH PUPPIES & ADVICE OWNING A CAIRN BREED STANDARD NEWS HOME HOME NEWS BREED STANDARD PUPPIES & BREEDERS JOIN THE CLUB!

SHOWS

CAIRN TERRIER CLUB OF VICTORIA Inc.

74th CHAMPIONSHIP SHOW

Judge: Mrs. Elaine Short (UK) GLENCHESS

3rd November 2019

GO TO PICTURES CLICK

Minor Puppy Dog   1
1
1. Ms G Loft & Mr P Miller - EMERALDCITY CONNOR ROBERT SKYE.
Puppy Dog   1
1
2. Mrs B Candela - BALBRIDIE STARMAN
Junior Dog   4
1
3. Mrs D Champion & Miss K Davies & Miss K Wright - ABBEYCAIRN HAGRID OF HOGWARTS
3
4. Ms K Davies & Ms K Wright - ABBEYCAIRN HARRY POTTER
2
5. Mrs C Scotton - JOYMONT SECRET AGENT
4
6. Miss J.M. Saulbrey - KOTERANA RUHIA TUMAU
Intermediate Dog   4
2
7. Mrs D Bennett - CH. LAWHARNE REBEL PRINCE
4
8. Mrs C Scotton - CH JOYMONT CATCH OF THE DAY
1
9. Miss J.M. Saulbrey - CH EMERALDCITY ST PETERSBURG
3
10. Mrs B Candela - BALBRIDIE ACE OF HEARTS
Australian Bred Dog   6
1
11. Ms K Davies & Ms K Wright - ABBEYCAIRN SEAMUS FINNIGAN
4
12. Miss J Seery - LOCHRIN LORENZO
3
13. Mrs C Wittick & Mrs C Scotton - CH JOYMONT PICTURE IN MOTION
14. Mrs C Scotton - JOYMONT CASANOVA
14. Mr G Perks - CH LOCHRIN MIDNIGHT IN LUCCA
2
16. Mrs Jennifer R Casalaz - BALBRIDIE DHU ITFOR DALLAS
Open Dog   5, 1abs
2
17. Mrs L Barclay - CH LOCHRIN LEONARDO
3
18. Mrs C Scotton - SUP CH JOYMONT STEALTH NINJA
4
19. Miss J.M. Saulbrey - KOTERANA BANNOCKBURN
1
20. Ms G Loft & Mr P Miller - SUP CH EMERALDCITY RICKY PONTING
abs
21. Miss K Scott - CH JOYMONT KNIGHT RIDER
Veteran Dog   3, 2abs
1
22. Mrs C Scotton - SUPREME CH JOYMONT THE SPY WHO LOVED ME
abs
23. Miss JOY E Wangler - CH KALAN KINGFISHER
abs
24. Ms G Loft & Mr P Miller - CH KOTERANA HADLEE
   
DOG CHALLENGE
20Ms G Loft & Mr P Miller - SUP CH EMERALDCITY RICKY PONTING
   
RESERVE DOG CHALLENGE
9 Miss J.M. Saulbrey - CH EMERALDCITY ST PETERSBURG
   
Neuter Dog   NO ENTRY
   
BEST NEUTER DOG
- NO ENTRY
   
Baby Puppy Bitch   2
1
25. Mrs L Barclay - LOCHRIN MORNING STAR
2
26. Mrs C Scotton - JOYMONT TOFFEE APPLE
Minor Puppy Bitch   3, 1abs
2
27. Mrs C Scotton - JOYMONT ANGELS ENVY
1
28. Mrs B Candela - BALBRIDIE PENNIES FROM HEAVEN
abs
29. Mr NR Curwen - BARRAGAN CANDLE IN THE WIND
Puppy Bitch   2
1
30. Mrs C Scotton - JOYMONT APRIL DREAMS
2
31. Mrs C Scotton - JOYMONT LITTLE MISS SUNSHINE
   
Junior Bitch   5
32. Mrs D Bennett - BALBRIDIE TIARA
4
33. Mrs C Scotton - NATUSKA DREAM LOVER
3
34. Mrs C Scotton - JOYMONT AIRS AND GRACES
1
35. Miss Joy E Wangler - KALAN WILD THYME
2
36. V. Thomas, Y. Halfpenny - WILMAVOHNNE ABRACADABRA
Intermediate Bitch   5, 2abs
abs
37. Ms K Smith - CH ELKRIVER GRISELDA
abs
38. Ms K Davies & Ms K Wright - EMERALDCITY ELLYSE PERRY
3
39. Miss J Seery - LANNELLIR LEONA LASSIE
2
40. Mr G Perks - CH ELKRIVER LIVE THE DREAM
1
41. Mrs B Candela - BALBRIDIE CHERRY BLOSSOM
Australian Bred Bitch   7, 1abs
4
42. Mrs L Barclay - CH LOCHRIN SUNRISE IN SORRENTO
3
43. Mrs C Scotton - CH JOYMONT APRIL LOVE
44. Mr G Perks - CH. MANETLAN ROYAL LILIANA
45. Mrs B Candela - BALBRIDIE GINGERS MEG
abs
46. Miss J.M. Saulbrey - KOTERANA AMOKURA
2
47. Miss Joy E Wangler - CH KALAN SANDS OF TIME
1
48. Mrs B Candela - BALBRIDIE CATCH ASTAR
Open Bitch   4, 1abs
abs
49. Mrs C Scotton - CH JOYMONT SUGAR AND SPICE
2
50. Mrs B Candela - BALBRIDIE LEMON THYME
3
51. Mrs B Candela - BALBRIDIE HEAVEN SENT
1
52. Miss J.M. Saulbrey - KOTERANA TAIKA
Veteran Bitch   1
abs
53. Ms V Thomas & Mr K Roper & Ms Y Halfpenny - GR CH. WILMAVOHNNE MOULEN ROUGE
   
BITCH CHALLENGE:
35 Miss Joy E Wangler - KALAN WILD THYME
   
RESERVE BITCH CHALLENGE:
53 Ms V Thomas & Mr K Roper & Ms Y Halfpenny - GR CH. WILMAVOHNNE MOULEN ROUGE
   
Neuter Bitch   1
1
72. Mrs C Scotton - CH WICTORYS RAGAZZA ROSSA (IMP SWD)
   
BEST NEUTER BITCH
72 Mrs C Scotton - CH WICTORYS RAGAZZA ROSSA (IMP SWD)
   
BEST IN SHOW
20 Ms G Loft & Mr P Miller - SUP CH EMERALDCITY RICKY PONTING
   
RUNNER UP IN SHOW
9Miss J.M. Saulbrey - CH EMERALDCITY ST PETERSBURG
   
BEST OPPOSITE SEX IN SHOW
35 Miss Joy E Wangler - KALAN WILD THYME
   
BABY PUPPY IN SHOW
25Mrs L Barclay - LOCHRIN MORNING STAR
   
MINOR PUPPY IN SHOW
28 Mrs B Candela - BALBRIDIE PENNIES FROM HEAVEN
OPPOSITE MINOR PUPPY IN SHOW
1 Ms G Loft & Mr P Miller - EMERALDCITY CONNOR ROBERT SKYE
   
PUPPY IN SHOW
30 Mrs C Scotton - JOYMONT APRIL DREAMS
OPPOSITE PUPPY IN SHOW
2 Mrs B Candela - BALBRIDIE STARMAN
   
JUNIOR IN SHOW
35Miss Joy E Wangler - KALAN WILD THYME
OPPOSITE JUNIOR IN SHOW
3Mrs D Champion & Miss K Davies & Miss K Wright - ABBEYCAIRN HAGRID OF HOGWARTS
   
INTERMEDIATE IN SHOW
9 Miss J.M. Saulbrey - CH EMERALDCITY ST PETERSBURG
OPPOSITE INTERMEDIATE IN SHOW
41 Mrs B Candela - BALBRIDIE CHERRY BLOSSOM
   
AUSTRALIAN BRED IN SHOW
11Ms K Davies & Ms K Wright - ABBEYCAIRN SEAMUS FINNIGAN
OPPOSITE AUSTRALIAN BRED IN SHOW
48 Mrs B Candela - BALBRIDIE CATCH ASTAR
   
OPEN IN SHOW
20 Ms G Loft & Mr P Miller - SUP CH EMERALDCITY RICKY PONTING
OPPOSITE OPEN IN SHOW
52. Miss J.M. Saulbrey - KOTERANA TAIKA
   
VETERAN IN SHOW
53Ms V Thomas & Mr K Roper & Ms Y Halfpenny - GR CH. WILMAVOHNNE MOULEN ROUGE
OPPOSITE VETERAN IN SHOW
22Mrs C Scotton - SUPREME CH JOYMONT THE SPY WHO LOVED ME
   
NEUTER IN SHOW
54Mrs C Scotton - CH WICTORYS RAGAZZA ROSSA (IMP SWD)
   
RUBISLAW TROPHY
11Ms K Davies & Ms K Wright - ABBEYCAIRN SEAMUS FINNIGAN
   
BRER FOX TROPHY
7Mrs D Bennett - CH. LAWHARNE REBEL PRINCE
   
NEW MEMBERS TROPHY
- NIL
   
NOVICE EXHIBITOR
- NIL
   
SIRE & PROGENY
1
22Mrs C Scotton - SUPREME CH JOYMONT THE SPY WHO LOVED ME
                 5Mrs C Scotton - JOYMONT SECRET AGENT
                 34 Mrs C Scotton - JOYMONT AIRS AND GRACES
DAM & PROGENY
1
51. Mrs B Candela - BALBRIDIE HEAVEN SENT
                 2 Mrs B Candela - BALBRIDIE STARMAN
                 28. Mrs B Candela - BALBRIDIE PENNIES FROM HEAVEN
   

72nd Championship Show Photos still NQR "Pics "Click on image for slide show

MINOR PUPPY DOG CLASS.

PUPPY DOG CLASS

JUNIOR DOG CLASS

FIRST
FIRST
FIRST
SECOND
THIRD

EMERALDCITY CONNOR ROBERT SKYE

BALBRIDIE STARMAN

ABBEYCAIRN HAGRID OF HOGWARTS

JOYMONT SECRET AGENT

ABBEYCAIRN HARRY POTTER

INTERMEDIATE DOG CLASS

AUSTRALIAN BRED DOG CLASS

FIRST
SECOND
THIRD
FIRST
SECOND

CH EMERALDCITY ST PETERSBURG

CH. LAWHARNE REBEL PRINCE

BALBRIDIE ACE OF HEARTS

ABBEYCAIRN SEAMUS FINNIGAN

BALBRIDIE DHU ITFOR DALLAS

AUSTRALIAN BRD DOG CLASS

OPEN DOG CLASS

VETERAN DOG CLASS.

THIRD
FIRST
SECOND
THIRD
FIRST

CH JOYMONT PICTURE IN MOTION

SUP CH EMERALDCITY RICKY PONTING

CH LOCHRIN LEONARDO

SUP CH JOYMONT STEALTH NINJA

SUPREME CH JOYMONT THE SPY WHO LOVED ME

DOG CHALLENGE

RESERVE DOG CHALLENGE

DOG CHALLENGE

RESERVE DOG CHALLENGE

SUP CH EMERALDCITY RICKY PONTING

CH EMERALDCITY ST PETERSBURG

BABY PUPPY BITCH CLASS.

MINOR PUPPY BITCH CLASS.

PUPPY BITCH CLASS.

FIRST
SECOND
FIRST
SECOND
FIRST

LOCHRIN MORNING STAR

JOYMONT TOFFEE APPLE

BALBRIDIE PENNIES FROM HEAVEN

JOYMONT ANGELS ENVY

JOYMONT APRIL DREAMS

PUPPY BITCH CLASS.

JUNIOR BITCH CLASS.

INTERMEDIATE BITCH CLASS

SECOND
FIRST
SECOND
THIRD
FIRST

JOYMONT LITTLE MISS SUNSHINE

KALAN WILD THYME

WILMAVOHNNE ABRACADABRA

JOYMONT AIRS AND GRACES

BALBRIDIE CHERRY BLOSSOM

INTERMEDIATE BITCH CLASS

AUSTRALIAN BRED BITCH CLASS.

SECOD
THIRD
FIRST
SECOND
THIRD

CH ELKRIVER LIVE THE DREAM

LANNELLIR LEONA LASSIE

BALBRIDIE CATCH ASTAR

CH KALAN SANDS OF TIME

CH JOYMONT APRIL LOVE

OPEN BITCH CLASS

VETERAN BITCH CLASS

NEUTER BITCH CLASS

FIRST
SECOND
THIRD
FIRST
FIRST

KOTERANA TAIKA

BALBRIDIE LEMON THYME

BALBRIDIE HEAVEN SENT

GR CH. WILMAVOHNNE MOULEN ROUGE

CH WICTORYS RAGAZZA ROSSA (IMP SWD)

BITCH CHALLENGE

RESERVE BITCH CHALLENGE

NEUTER BITCH CHALLENGE.

- KALAN WILD THYME

- GR CH. WILMAVOHNNE MOULEN ROUGE

- CH WICTORYS RAGAZZA ROSSA (IMP SWD)

SHOW SPECIALS

BEST IN SHOW - SUP CH EMERALDCITY RICKY PONTING

RUNNERUP TO BEST IN SHOW - CH EMERALDCITY ST PETERSBURG

BEST OPPOSITE SEX IN SHOW - KALAN WILD THYME

BEST BABY PUPPY IN SHOW - LOCHRIN MORNING STAR

BEST MINOR PUPPY IN SHOW - BALBRIDIE PENNIES FROM HEAVEN

BEST PUPPY IN SHOW - JOYMONT APRIL DREAMS

BEST JUNIOR IN SHOW - KALAN WILD THYME

BEST INTERMEDIATE IN SHOW - CH EMERALDCITY ST PETERSBURG

BEST AUSTRALIAN BRED IN SHOW - ABBEYCAIRN SEAMUS FINNIGAN

BEST OPEN IN SHOW - SUP CH EMERALDCITY RICKY PONTING

BEST VETERAN IN SHOW - GR CH. WILMAVOHNNE MOULEN ROUGE

BEST NEUTER IN SHOW - CH WICTORYS RAGAZZA ROSSA (IMP SWD)

return to top of page

72 open show

2014 members competition

latest news

about the club

puppy enquiries

join the club!

home page

 

© cairn terrier club victoria, australia 2006. design by tamara whalley.