SHOWS

CTCV Inc 62nd Championship Show Results

Results, Judge: Mr G. Ness(QLD)

Entry 63

See Pictures Below

   
Baby Puppy Dog (7) 1.

Mrs B.Candela's BALBRIDIE TEXAS GOLD

 2. Mr AWH McAllister's BALBRIDIE BARLEY BREE
3. Mrs B Candela's BALBRIDIE BAILE MORE
   
 Junior Dog 3,21.   K.Wilson/V. Palmer's CH TOWSYTYKE INFORAPENNY
2. Elkriver Kennels BIRSELAW DARE TO DREAM (IMP UK)
   
Intermediate Dog 3,21. Miss J. Saulbrey's CH CRAIGEND WALLABALOOA
 2. Mrs B Candela's GLENROSES WILD DALLAS DHU (IMP GMY)
   
Australian Bred Dog 4,31. Mr G & Mrs G Chapman's CH BENANNAND DOUBLE TAKE
2. R Palmer's CH/NZ CH TOWSYTYKE MANONNA MISHEN
 3. Miss J Saulbrey's RAWHITI COOLIBAH
   
Open Dog 11. V Palmer's RASKEN'S ROMPING POPINJAY (IMP SWD)
   
Veteran Dog 21. Mrs B Candela's CH BALBRIDIE SCONSER
 2. Mr K & Mrs A Greig's CH BALBRIDIE KILLIE
   
DOG CHALLENGE RASKENS ROMPING POPINJAY (IMP SWD)
   
RESERVE DOG CHALLENGE CH BENANNAND DOUBLE TAKE
   
Baby Puppy Bitch (4) 1. Miss J Saulbrey's KOTERANA MEREANA
2. Mrs B Candela's BALBRIDIE SUMMER SONG
3. Ms J Costello's COLLESSIE WISE PORTIA
     
Minor Puppy Bitch (3)1. Mr & Mrs J R & Ms F Ward's ACHNACONE BARELY AMOMENT
2. Mr M & Mrs L Jewell's BANMHOR HIGH VOLTAGE
3. Ms J Costello's COLLESSIE TQUILA SUNRISE
     
Puppy Bitch (10,7)1. Mrs B Candela's BALBRIDIE RHAPSODYINTIME
 2. R Palmer's BANMHOR GOLLY MISS MOLLY
3. Miss J Saulbrey's CRAIGEND ROYAL RANSOM
   
Junior Bitch (5, 4)1. Miss J Saulbrey's KOTERANA KOKOWAI
2. Miss J Seery's ACHNACONE SKYES THELIMIT
3. Mr & Mrs J R & Ms F Ward's ACHNACONE HANGON ASEC
   
Intermediate Bitch (8,4)1. Mrs B Candela's BALBRIDIE GARLANDE
 2. Mrs B Candela's BALBRIDIE BOLDNBEAUTIFUL
3. Miss J Saulbrey's KOTERANA KAITOA
   
Australian Bred Bitch (6,4)1. Mrs B Candela's CH BALBRIDIE PHOEBE
2. Reekes-Parson's CH CRAIGEND CANDLE FLOWER
3. Mrs B Candela's BALBRIDIE SILVER CHARM
   
Open Bitch (7,5)1. Miss J Wangler's ENG CH & AUST CH
UNIQUECOTTAGE GLENGETTIE (IMP UK)
2. D,J & T Wright's CH NAWLENE HI PRETZEL
3. Mr M & Mrs L Jewell's
CH RASKENS ROARING PIMPERNEL (IMP SWD)
   
BITCH CHALLENGE ENG CH & AUST CH UNIQUECOTTAGE GLENGETTIE (IMP UK)
   
RESERVE BITCH CHALLENGE BALBRIDIE RHAPSODYINTIME
   
   
BEST IN SHOW ENG CH & AUST CH UNIQUECOTTAGE GLENGETTIE (IMP UK)
   
RUNNER UP IN SHOW RASKEN'S ROMPING POPINJAY (IMP SWD)
   
   
   
BABY PUPPY IN SHOW KOTERANA MEREANA
   
MINOR PUPPY IN SHOW     ACHNACONE BARELY AMOMENT
   
PUPPY IN SHOW   BALBRIDIE RHAPSODYINTIME
   
JUNIOR IN SHOW    CH TOWSYTYKE INFORA PENNY
   
INTERMEDIATE IN SHOW     CH CRAIGEND WALLABALOOA
   
AUSTRALIAN BRED IN SHOW CH BENANNAND DOUBLE TAKE
   
OPEN IN SHOW     ENG CH/AUST CH UNIQUECOTTAGE GLENGETTIE
     
VETERAN IN SHOW CH BALBRIDIE SCONSER

62nd Championship Show Photos ((Click for larger view (sorry for the poor quality)((/p>

Baby Puppy Dog Class

Junior Dog Class

Intermediate Dog Class

Australian Bred Dog Class

Open Dog Class

Veteran Dog Class

Dog Challenge & Reserve Dog Challenge

Baby Puppy Bitch Class

Minor Puppy Bitch Class

Puppy Bitch: 1st & 2nd

Puppy Bitch: 2nd & 3rd

Australian Bred Bitch Class

Open Bitch

Veteran Bich

Best In Show Class Winners” : Best Veteran, Best Open, Best Aust Bred, Best Intermediate, Best Junior

More "Best In Show" Class Winners, Best Puppy, Best Minor Puppy, Best
Baby Puppy

Best In Show

BIntermediate Bitch Class

Junior Bitch

RETURN TO TOP OF PAGE

61 OPEN SHOW

2010 MEMBERS COMPETITION

LATEST NEWS

ABOUT THE CLUB

PUPPY ENQUIRIES

JOIN THE CLUB!

HOME PAGE

 

© Cairn Terrier Club Victoria, Australia 2006. Design by Tamara Whalley.